Astronomiyi tercih eden başarılı öğrencilere TÜBİTAK’tan lisans bursu

TÜBİTAK’ın yeni destek programlarının açıklandığı toplantıda 2018 yılından itibaren “Astronomi” alanının da 2205 Yurt İçi Lisans Burs Programına dahil edileceği açıklandı.

Ayrıca, 2205 programı bursiyeri olup örgün lisans öğrenimini normal süresinde başarıyla tamamlayan öğrenciler, TÜBİTAK tarafından o yıl ilan edilen yurt içi lisansüstü burs programlarının başvuru ve burs verilme koşullarını sağladıkları takdirde yurt içi lisansüstü bursiyeri de olabilirler.


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal tarafından yapılan açıklamalarda TÜBİTAK’ın ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda attığı ve atmaya devam edeceği adımlar anlatıldı.

Türkiye’nin en büyük temel bilim projelerinden biri olan Doğu Anadolu Gözlemevi’nin kurulum çalışmalarının devam etmesi, ülkemizin 2023 uzay hedefleri doğrultusunda astronomi alanı da 2205 programına dahil edildi. 2205 programı özellikle Temel Fen ve Sosyal Bilimlere Özel Teşvik ile başarılı öğrencilerin bu alanlara yönlendirilmesini hedef alıyor.

Toplantı ile ilgili ayrıntılara aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

http://tubitak.gov.tr/tr/haber/yeni-tubitakin-yeni-destek-programlari-aciklandi

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın yeni destek programlarını açıkladığı sunumuna buradan (http://www.tubitak.gov.tr/sites/default/files/20180530.pdf) ulaşabilirsiniz.


Galeri