Doktora Sonrası Araştırmacı Dr. Gamal Edin Hamed Astronomi Bölümünde

Dr. Gamal Edin Hamed, “Türkiye Bursları” desteği ile 12.07.2019 – 11.07.2020 tarihleri arasında Bölümümüzde doktora sonrası araştırmalarına Doç. Dr. Hasan H. Esenoğlu’nun danışmanlığında başlamıştır.

Astrofizikçi Dr. Hamed, Kahire Üniversitesi'nde tamamladığı doktora tezini "Morötesi ve Optik Bölgede Bazı Çift Yıldızların Spektral Davranışı, Toplanma Disk Süreçleri ve Fotometrik Davranışlarının İncelenmesi" üzerine yapmıştır. Bu çerçevede, bazı klasik novaların patlama evresinde UV spektrumlarının analizini gerçekleştirmiştir. Ayrıca nova sonrası dönemde bu nesnelerin fotometrik gözlemlerini de elde etmiştir.

Dr. Hamed, Bölümümüzde kalacağı süre içerisinde Türk meslektaşları ile "cüce novalar ve klasik novalar arasındaki ilişki" üzerine ayrıntılı çalışmalar yürütecektir. Bu amaç doğrultusunda ilgili nesnelerin gözlem verilerini LAMOST (Large Sky Area Multi-Object Fiber Spectroscopic Telescope) tarama gözlemlerinden temin edecektir (http://www.lamost.org/public/?locale=en). Uzaktan erişimli TÜBİTAK TUG gözlemlerine de katılabilecektir.

Kardeş ülke Mısır’dan Dr. Hamed’e hoş geldin der, Bölümümüz imkanlarında başarılı ve verimli araştırmalar yapmayı dileriz.