Dr. Tomotsugu Goto Astronomi Bölümünü Ziyaret Etti

Tayvan'daki National Tsing Hua Üniversitesi'nden Doç. Dr. Tomotsugu Goto 12-23 Temmuz 2019 tarihlerinde Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünde misafir araştırmacı olarak bulundu. 


Söz konusu ziyaret, Dr. Öğr. Üyesi Sinan Aliş'in TÜBİTAK-BİDEB'den elde ettiği destek kapsamında gerçekleşmiştir. Ziyaret kapsamında bölümümüz Galaksi Dışı Astronomi ve Gözlemsel Kozmoloji çalışma grubu tarafından yürütülmekte olan galaksi kümelerindeki galaksilerin evrimini konu alan araştırma üzerinde ortak çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmada incelenmekte olan galaksi kümeleri, Japonya'nın Subaru Teleskobu ile yürütülen ve hali hazırdaki en derin gökyüzü taraması olan Subaru HSC-SSP taramasından belirlenmiştir.

Dr. Goto ayrıca 16 Temmuz 2019 tarihinde ağırlıklı olarak lisansüstü öğrencilerin ve öğretim üyelerinin katıldığı "Revealing cosmic star formation history and black hole accretion history with the AKARI space telescope and the Subaru telescope's new Hyper-Suprime Camera" başlıklı bir de seminer vermiştir.

Dr. Goto'nun National Tsing Hua Üniversitesi'ndeki (Tayvan) araştırma grubu ile İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümündeki Galaksi Dışı Astronomi çalışma grubunun iş birliğinin önümüzdeki dönemde daha da güçlenmesi, karşılıklı ziyaretler ve öğrenci değişimleri şeklinde gerçekleşmesi beklenmektedir.