Galaktik Astronomi Çalıştayı Gerçekleşti

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünün düzenlediği çalıştay,  mütevazı kişiliği sebebiyle kabul etmeyeceği bilindiği için önceden duyurulamamış olmasına rağmen, bilim dünyasında galaktik astronomi alanına yaptığı katkılarla tanınan emekli öğretim üyemiz Prof. Dr. Salih KARAALİ'ye hediye edilmiştir. Çalıştay tarihleri sayın hocamızın doğum gününe denk gelecek şekilde belirlenmiştir. 81. doğum gününü Galaktik Astronomi Çalıştayında kutlayan değerli hocamıza nice yıllar diliyoruz.

Cambridge University’den Prof. Dr. G.F. Gilmore, University College London’dan Dr. George Seabroke ve Instituto de Astrofísica de Canarias’dan Prof. Dr. Martin Lopez Corredoira gibi, başarılı çalışmaları ile tanınmış yabancı araştırmacıların da katılarak bildiri sundukları çalıştayın ilk gününde toplantı dili İngilizce olmuş ve ilk gün İÜ Rektörlük Binası Doktora Salonu’nda gerçekleşmiştir. Çalıştayın ikinci günü Türkçe olarak Astronomi Bölümünde düzenlenmiştir.

Başarılı geçen çalıştayda 16 çağrılı bildiri ve çok sayıda kısa bildiri sunulmuştur. Özellikle, lisansüstü öğrencilerin çalıştaya ilgisi mutluluk ve umut vericidir. Çalıştayın asıl amacının onlara bu etkileyici çalışmalar ve bilim insanları ile ilham vermek ve kendilerini teşvik etmek olduğunu gösterebildiğimizi umuyoruz.

Üniversitemiz üst yönetiminin, Dekanlığımızın, TÜBİTAK'ın ve sponsorlarımızın desteği olmadan bu çalıştay gerçekleşemezdi. Hepsine şükranlarımızı sunuyoruz. En büyük teşekkürü bilim kurulu üyeleri ile düzenleme kurulu üyeleri ve bizi hiç yalnız bırakmayan lisans ve lisansüstü öğrencilerimiz, doktora sonrası araştırmacılarımız ve elbette katılımcılar hak ediyor.

Çalıştayın ilk gününden bazı sunumlar aşağıdaki adresten izlenebilir:
https://www.youtube.com/watch?v=LYilm7eOVHc

Çalıştay ilgili ayrıntıların ve fotoğrafların yer aldığı web sayfası:
http://astronomi.istanbul.edu.tr/calistay2019/