İstanbul Üniversitesi Gözlemevi ve Astronomi Bölümü NASA'nın Museum Alliance Birliğine Dahil Oldu

İstanbul Üniversitesi Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi (İUGUAM) ile Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü (ASUB), NASA'nın bilim-toplum etkinlikleri ve bu etkinliklerin yürütüldüğü merkezleri içeren uluslararası ağına dahil oldu. Museum Alliance olarak bilinen NASA destekli bu bilim-toplum ağında İstanbul Üniversitesi dahil İstanbul'dan iki, Türkiye'den üç kurum bulunuyor. Dünya genelinde Museum Alliance'a bağlı kurumların sayısı ise 1400 civarında.

Museum Alliance, NASA tarafından sağlanan fonlarla ağ içerisindeki kurumlar arasında iletişim, işbirliği ve eğitim materyallerinin sağlanması için çalışan bir üst yapı konumunda bulunuyor. Üyeler NASA uzmanları ile canlı video bağlantıları yapabiliyor, bilim-toplum etkinlikleri hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunabiliyorlar.

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü ile İstanbul Üniversitesi Gözlemevi'nde yürütülmekte olan bilim-toplum etkinlikleri, Aralık 2017'de resim açılışı yapılan planetaryum ile daha da hızlandı. Bilindiği gibi İUGUAM her ay halka yönelik olarak "Gözlem Geceleri" adıyla etkinlikler düzenliyor. Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü ise Şubat 2018'den beri düzenli olarak randevulu planetaryum gösterimleri düzenliyor ve bu etkinliklerde şimdiye kadar planetaryumu ziyaret eden kişi sayısı 4000'i buldu. Ayrıca üniversitemizin en etkin kulüplerinden biri olan Amatör Astronomlar Kulübü (AAK) de çeşitli dönemlerde halka ve İstanbul Üniversitesi öğrencilerine yönelik etkinlikler düzenliyor.

Tüm bu etkinlikler hakkında ayrıntılı bilgiler İUGUAM, ASUB ve AAK'nın websitelerinden ve sosyal medya hesaplarından takip edilebilir:

http://gozlemevi.istanbul.edu.tr

http://astronomi.istanbul.edu.tr/bilimtoplum
http://astronomi.fen.istanbul.edu.tr

http://www.aak.istanbul


Galeri