TOÇEV’in Puduhepa ve Kız Kardeşleri Projesi Astronomi Bölümünde Tanıtıldı

TOÇEV’in Puduhepa ve Kız Kardeşleri Projesi’nin çocuklara örnek gösterdiği ilk kişi Prof. Dr. Dilhan Ege Eryurt oldu.

Eğitim ile ilgili sorunların çözümüne destek olmak amacıyla çalışan TOÇEV’in (Tuvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı) her seferinde bir başarılı Türk kadınını model olarak seçip, çocuklarımızın güçlü kadın figürleri ile karşılaşarak onları kendine örnek almasını amaçlayan Puduhepa ve Kızkardeşleri projesi, Renan Tan Tavukçuoğlu tarafından hayata geçirilmiştir.

Bizimle aynı topraklarda MÖ 13. Yüzyıl’da yaşamış olan Hitit kraliçesi Puduhepa, tarihte iki devlet arasındaki ilk yazılı barış anlaşması olan Kadeş Anlaşması’na mührünü basmış güçlü bir kadın olarak tanınmaktadır.

TOÇEV’in Puduhepa ve Kız Kardeşleri projesine model olarak seçtiği ilk Türk kadınının Prof. Dr. Dilhan Ege Eryurt olması çok anlamlı ve mutluluk vericidir. Proje çerçevesinde hocamızı temsil eden bir bez bebeğin yanı sıra, kendisinin hayatından önemli kesitleri çizgilerle anlatan ve çocuklara hitap eden resimli bir kitapçık da hazırlanmış olup, bunlar hayır amacıyla satılmaktadır.

            Projenin tanıtımı, basın mensuplarının ve sadece davetlilerin katılımı ile, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nde gerçekleştirilmiştir. Tanıtım sırasında proje ürünleri sergilenmiş, çocuklar bez bebek yapım atölyesinde etkinlik yapmış, ayrıca katılımcılar için İÜ Fen Fakültesi E.C.A. Planetaryumu’nda gösterimler, İÜ Prof. Dr. W. Gleissberg Astronomi Koleksiyonu ve İÜ Gözlemevi gezileri düzenlenmiştir.

            Bir hocamızın ilk model olarak seçildiği Puduhepa ve Kız Kardeşleri projesine, katılımcıların istisnasız hepsinin memnuniyet ve övgü ile bahsettiği bu etkinlik yoluyla  katkıda bulunmaktan onur duyduk.

            İÜ Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü, sadece bilimsel araştırma ve eğitimdeki başarıları ile değil, sosyal sorumluluk olarak değerlendirdiği bilim-toplum etkinliklerindeki başarıları ile de dikkat çekmeye devam edecektir.

           Prof. Dr. Tansel AK

                      Bölüm Başkanı

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü

Daha fazla bilgi için: https://puduhepavekizkardesleri.com